وضعیت زنان در ایران مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن

به مناسبت روز جهانی مبارزه برای حقوق زنان، رفقای همبستگی سوسیالیستی با کارگران در ایران (SSTI) ، عضو «شبکه سندیکایی جهانی همبستگی و مبارزه»، نکات زیر در مورد وضعیت زنان در ایران را به اطلاع می رسانند.

در این روز جهانی، ما موظفیم که بلندگوی کسانی باشیم که می رزمند و جان خود را به خطر می اندازند.

در ایران دو روز زن برگزار می شود: ۱۶ دسامبر، روز تولد فاطمه، دختر پیامبر، که توسط حکومت سازمان داده می شود، در حالی که فعالان حقوق زنان ۸ مارس روز جهانی زن را جشن می گیرند.

در ۸ مارس ۱۹۷۹، ده ها هزار زن برای حقوق و آزادی های خود به خیابان ها ریختند. آن ها پس از مشارکت گسترده در قیام، با شرکت در تظاهرات در این روز، مخالفت خود با رژیم ضدانقلاب سازمان یافته به رهبری آیت الله خمینی، که زنان از اولین اهداف سرکوب آن بودند، ابراز داشتند.

تبعیض علیه زنان مغایر با کنوانسیون حقوق بشر سازمان ملل است.

در سال ۲۰۰۳ دو لایحه برای الحاق ایران به کنوانسیون „منع تبعیض علیه زنان“ و کنوانسیون „منع شکنجه و سایر مجازات های بیرحمانه“، توسط شورای نگهبان انقلاب رد می شوند.

در اثر فشارهای جامعه بر رژیم، حکومت لایحه ای با عنوان „تأمین امنیت زنان در برابر خشونت“ در ۳ ژانویه ۲۰۲۱ تصویب می کند. این لایحه به مراتب پائین تر از استانداردهای بین المللی است، زیرا به همه جنبه های خشونت زنان نمی پردازد، از جمله ازدواج کودکان و تجاوز جنسی مرد نسبت به همسرش.

با این وجود، این یک گام به جلو است و می تواند نقطه شروعی باشد برای برقراری مجازات در مورد خشونت علیه زنان، و تازه این لایحه باید به تصویب پارلمان محافظه کار هم برسد.

در ایران این قانون تعزیرات جمهوری اسلامی است که وضعیت زنان را تنظیم می کند. این قوانین، که شامل مجازات های بدنی بسیار خشن است، به قدرت سیاسی اجازه می دهد که تا خشونت علیه زنان را تشویق کند، حتی تا مرحله جان باختن آن ها. معیارهای این دولت مردسالار بر بدن زنان كنترل اِعمال می كنند و زنان را به خاطر زن بودن شان ذاتاً مظنون و مقصر مفروض می پندارد.

مبارزه زنانی که در زیر بازگو می شوند، خشونت این رژیم مردسالار زن ستز را بازگو می کنند:

http://www.iran-echo.com/08032021_fa.html?fbclid=IwAR0OgNo-KMTVdM1MmxDll8Dg9CI1M4g8o3ysGAyl1EqfUi7WIudJW4q7UC8

یاسمین آریانی، چندین بار به جرم دفاع از حقوق خود محکوم شد.

در اوت ۲۰۱۸، او در طی تظاهراتی در تهران همراه با سایر فعالان دستگیر شد. در ۸ مارس ۲۰۱۹، هنگامی که او و مادرش در داخل مترو تهران، بدون حجاب، و علیه حجاب اجباری در بین مسافرین مثرو گل توزیع می کردند و شعار „من بی حجاب، و تو با حجاب“ سر می دادند، بار دیگر دستگیر شدند.

آن ها هر كدام به ۱۶ سال زندان محكوم شدند. در پی بسیج های بین المللی و هم چنین پحش گسترده ویدئویی در شبکه های اجتماعی، محکومیت آن ها به ۹ سال کاهش می یابد.

طبق گزارش سازمان „ابتکار عمل زنان نوبل“، یاسمین « در زندان در شرایط وحشتناکی به سر می برد… او در سلول انفرادی محبوس بوده، خانواده اش حق تماس با او را نداشته و او را تهدید کرده اند که چنان چه در برابر دوربین فیلمبرداری از کرده خود اظهار ندامت نکتد، سایر اعضای خانواده اش را نیز دستگیر خواهند کرد».

گلرخ ابراهیمی ایرایی، نویسنده و مدافع حقوق، فعال علیه مجازات سنگسار در ایران.

در اکتبر ۲۰۱۶، به دنبال کشف یک جزوه انتقادی در باره سنگسار، به هنگام بازرسی خانه اش، به ۶ سال زندان محکوم می شود.

او از ژانویه ۲۰۱۷ در زندان به سر می برد. شرایط زندان غیرقابل تحمل است. در هنگام بازجویی با چشم بند، تهدید به مرگ می شود. او هم چنین مجبور به شنیدن لگد زدن نگهبانان به شوهرش و فریادهای ناشی خفه کردن او در سلول مجاور می شود.

ریحانه جباری، یک دکوراتور ۲۰ ساله، متهم به قتل یک مأمور سابق امنیت که به او تجاوز جنسی کرده بود

در ۲۵ اکتبر ۲۰۱۴ ، وی را به جرم کشتن متجاوز با چاقو، مجرم شناخته و اعدام کردند. در مکاتبات متعددی که از درون سلول زندان داشته، شرایط زندان و تعدش را بازگو می کند. وی درباره محاکمه خود می نویسد: «التماس نکردم، من حتی یک قطره اشک هم نریرختم، زیرا به قانون اعتماد کردم. اما من به بی تفاوتی نسبت به جنایت متهم شدم.»

زهرا اسماعیلی از خشونت خانگی رنج می برد.

وی برای دفاع از خود شوهرش را به قتل می رساند. شوهرش، یک مقام ارشد امنیتی، مرتباً او را کتک می زد. زهرا به اعدام محکوم شد. در ۱۷ فوریه ۲۰۲۱، در حالی که شاهد به دار آویختن ۱۶ مرد قبل از خودش بود، سکته مغزی می کند و می میرد. جسد بی جان او را دار می زنند. بدون رهایی واقعی و کامل زنان، هیچ آینده ای برای دموکراسی در ایران وجود ندارد. همبستگی با زنان ایران!

بدون رهایی واقعی و کامل زنان، هیچ آینده ای برای دموکراسی در ایران وجود ندارد.
همبستگی با زنان ایران!